13 Aralık 2010 Pazartesi

Türk 'Samur' göreve hazır

Türk mühendislerce geliştirilen ve tasarlanan 'Samur' adlı seyyar yüzücü hücum köprüsünün ilk prototipi tamamlandı. FNSS Savunma Sistemleri AŞ tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri için üretilen Samur'la tank ve zırhlı araçlar için akarsu ve nehirler engel olmaktan çıkıyor. Samur'lar, onlarca metre uzunluğunda köprülere dönüşerek, 70 tonluk tankları karşıya geçirebilecek.
İşte TSK'nın yeni "Samur"u

FNSS Savunma Sistemleri AŞ Genel Müdürü Nail Kurt, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin seyyar yüzücü hücum köprüsü ihtiyacının karşılanması amacıyla Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından açılan ihaleyi FNSS'in kazandığını ve 2007 yılında sözleşme imzaladıklarını söyledi. Sözleşmenin ardından yoğun bir şekilde çalışmalara başladıklarını anlatan Kurt, projenin tasarım ve geliştirme aşamasının yaklaşık 3,5 yıl sürdüğünü, projede 150 Türk mühendisin görev aldığını belirtti. Samur'ların, dünyada en gelişmiş orduların kullandığı en son teknoloji bir köprü sistemi olacağını belirten Kurt, "Bu sistem, yurtdışı hiç destek alınmadan tasarlanan ve geliştirilen ilk yerli kara sistemi.'' diye konuştu. Sözleşmedeki programa uygun olarak ilk Samur'un prototipinin üretildiğini, 3 adet Samur'un prototipinin ise 1 ay içinde tamamlanacağını anlattı. Daha sonra 2 ay sürecek kalifikasyon testlerine başlayacaklarını bildirdi. Proje kapsamında 52 adet Samur üreteceklerini ifade eden Kurt, ilk 4 prototipin nisan ayında TSK'ya teslim edileceğini söyledi. Samur'ların üretiminin 2012 yılında tamamlanacağını kaydetti. Bu sistemin dünyada sadece ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa'da kullanıldığını da sözlerine ekledi.

Hem karada hem de suda hareket kabiliyetine sahip Samur, karada saatte 100 kilometre, suda yaklaşık 20 kilometre hıza ulaşabiliyor. Karada bir TIR'ı andıran, suya girdiğinde tekerleklerini içine çekerek adeta bir gemiye dönüşen Samur, 12 metre uzunluğa, 4 metre genişliğe ve 3,5 metre yüksekliğe sahip. Samur'lar, akarsu geçişlerinde yapbozun parçaları gibi yan yana gelerek, onlarca metre uzunluğunda bir köprüye dönüşebiliyor. İki Samur, birleştiğinde 20 metrelik köprü oluşturarak 70 tonluk tankı karşı kıyıya geçirebiliyor.

TOPLAM MALİYET 130 MİLYON DOLAR
Proje kapsamında üretilecek 52 adet Samur, 130 milyon dolara mal olacak. Nehirler üzerinde süratle kurulacak olan amfibi özelliğe sahip Samur'lar, muharebe tankları ve askerî birliklerin çok kısa sürede karşı kıyıya geçmesine imkân verecek.

Türkiye'de savunma sanayiine yönelik ilk özel sektör kuruluşu olan FNSS, paletli ve tekerlekli zırhlı muharebe araçları üretiyor. 1988 yılında kurulan FNSS'in yurtiçinde 387, yurtdışında 200 olmak üzere toplam 587 personeli bulunuyor. FNSS, birçok ülkeye de zırhlı araç ihraç ediyor.